تبلیغات
بهترین و جدید ترین مطالب روز - آنفلوانزا خوکی چیست؟
بهترین و جدید ترین مطالب روز

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

آنفلوانزا خوکی چیست؟

آنفلوانزاى خوکی (  Swine flu) یك بیمارى تنفسى خوك‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H۱N۱  ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در  خوك‌ها بروز می کند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوكی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد . 


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز کنترل بیماری های آمریکا ( CDC ) ، ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا  خوكی می تواند در  سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد .  ویروس آنفولانزاى خوك كلاسیك  یك ویروس H۱N۱  ( آنفلوانزا نوع اى) برای اولین بار در سال   ۱۹۳۰ میلادی از یک خوک جدا گردید .

 
 
چند نوع ویروس‌ آنفولانزاى خوكی وجود دارد ؟

ویروس‌هاى آنفلوانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده کنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان  گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوكی دائماً تغییر شکل می دهند. البته خوك‌ها به وسیله آنفلوانزاى مرغى هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست  . ویروس‌هاى آنفلوانزا وقتى از خوک آلوده خوک دیگری را آلوده می کند می تواند تغییر شکل داده و نوع رفتارش نیز تغییر  مى كند  ، ویروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( یعنى ژن‌ها را با هم عوض مى كنند) و  توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوک برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوکی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می کند که ویروس‌هاى جدید كه مخلوط انواع خوك ، انسان و نوع ویروس‌هاى آنفلوانزاى مرغى می باشند پدیدار بشوند. با تغییرات در طى سالها انواع متفاوت ویروس‌هاى آنفولانزاى خوك پدیدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌هاى فرعى نوع اى ویروس اصلى  هستند كه در خوك‌ها  بیماری ایجاد می کنند : H۱N۱, H۱N۲, H۳N۲, and H۳N۱ . با این وجود، بیشتر ویروس‌هاى آنفلوانزاى  خوکی که  اخیراً از خوك‌ها به دست آمده اند از توع  ویروس‌هاى ۱N۱H بوده است.
 
 
آنفولانزاى خوك در انسانها
 
 
آیا انسانها آنفولانزاى نوع خوكی را مى توانند بگیرند؟

معمولاً ویروس‌هاى آنفولانزاى خوك انسانها را آلوده نمى كنند. با این وجود، آلودگى انسانها به شکل پراكنده با آنفولانزاى خوك اتفاق افتاده است. معمولاً، این آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است که در تماس مستقیم با خوک ها قرار داشته اند .(براى مثال پرورش دهندگان خوک و بچه‌هایی که با خوك‌ها بازی می کنند و یا کارمندان محیط نمایشگاه حیوانات و یا كارگران در صنعت وابسته به خوک ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراکنندگی آن نقش دارد . براى مثال، یك بروز آلودگى آنفولانزاى خوك در خوك‌ها در ویسكانسین در ۱۹۸۸  میلادی مشاهده شد که منجر به چندین آلودگى انسانها  شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوکی نشد . 
 
سابقه گزارشات آلودگى آنفولانزاى خوك مشترك با انسانها چند مورد است ؟

در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگى انسان به ویروس آنفلوانزا خوک را طی دو سال دریافت كرد اما از دسامبر ۲۰۰۵، تا فوریه ۲۰۰۹، ۱۲ مورد آلودگى انسان به نوع مهاجم  به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوکی با گزارش‌ شد.

نشانه‌هاى آنفولانزاى خوك در انسانها چگونه است ؟

نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوك در اسنانها  مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است.  تب  بی حالی ، بى اشتهایى و سرفه كردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوكی دچار آبریزش از بینی می گردند  . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .
 
 
آیا در هنگام بروز آنفولانزاى خوكی مردم می توانند  از خوراك گوشت خوك استفاده کنند ؟

بله . ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوک به وسیله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نیستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان )   . شما به آنفلوانزاى مهاجم خوکی با خوردن گوشت خوك یا محصولات گوشت خوك مبتلا نمی شوید . البته لازم است که غذا به شکل صحیح پخت شود ( گوشت خوك را آشپزى کنید و گوشت خوك در هنگام پخت باید به دماى درونى [۱۶۰ F] برسد تا  ویروس آنفولانزاى خوك نابود شود و محصولات گوشت خوك امن گردد .
 
 
آنفولانزاى خوك چطور پخش مى شود؟

ویروس‌هاى آنفلوانزا خوکی می تواند به طور مستقیم از خوك‌ها به انسانها سرایت کند . آلودگى انسان با ویروس‌هاى انفلوانزای خوك‌ها در هنگامی که انسانها در کنار خوکها قرار می گیرند اتفاق می افتد  از قبیل کار در انبارهاى خوكها و در  کشتارگاه دام ها و یا مراکز نگهداری و پرورش خوک ها . همچنین انتقال انسان  به انسان آنفولانزاى خوك مى تواند اتفاق بیفتد . این به همان طریق انفلوانزاى فصلى انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو  و به وسیله سرفه كردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چیزهایی که  با ویروس‌هاى انفلوانزا خوکی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممكن است آلوده بشوند .
 
 
ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به  انسان آنفولانزاى خوك داریم ؟

در سپتامبر ۱۹۸۸، یك زن حامله  ۳۲ ساله به دلیل سینه ‌پهلو بسترى شده بود و پس از ۸ روز مرد. یك ویروس انفلوانزاى خوکی H۱N۱  كشف ‌شده بود .  در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پیش ذکر شده بود ، بیمار به یك نمایشگاه فستیوال خوک در شهر خود رفته بود و با خوکها تماس نزدیک داشت . 
 
در مطالعات پیگیرانه ، ۷۶% از بازیدکنندگان از نمایشگاه خوکها  مورد بررسی پادتن آلودگى آنفولانزاى خوك قرار گرفتند  اما هیچ بیمارى جدى میان این گروه از افراد كشف ن ‌شد . مطالعات اضافى بر  آن سه راهکار را پیشنهاد کرد  كارمندان بیمارستان كه تماس با بیمار را داشتند  علایم  خفیف از بیمارى آنفلوانزا را  داشتند و پادتن آلودگى آنفولانزاى خوكی در آنان شناسایی شد .
 
 
آلودگى هاى انسان چطور مى توانند تشخیص داده شود ؟

براى تشخیص دادن آنفلوانزاى خوکی یك آلودگى ، عموماً نمونه تنفسى احتیاج است نمونه ها در ۴ تا ۵ روز اول بیمارى باید جمع گردد (یك شخص وقتى آلوده است ویروس را به احتمال زیاد به اطراف پراکنده می کند ). با این وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ویروس را براى ۱۰ روز و یا بیشتر ممكن است انتقال دهند .برای شناسایى یک فرد به عنوان یك نمونه تایید شده آنفلوانزاى خوكی  باید یک نمونه از ویروس به مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمایشگاه این مرکز با آزمایش مورد را تایید نماید .

چه معالجاتى در دسترس است كه آلودگى آنفولانزاى خوك را در انسانى معالجه مى كند؟

چهار دارو ضد ویروس متفاوت وجود دارد كه براى استفاده در ایالات متحده براى معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند:  آمانتادین، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir .  تا زمانیکه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده کرد ، اما  ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که جدیدا از  انسانها جدا كردند به آمانتادین و ریمانتادین   (  amantadine and rimantadine  )  مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از” oseltamivir  “  و   “  zanamivir  ”    را  برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی پیشنهاد می کند .
 
چه مثال‌هاى دیگر از بروز آنفولانزاى خوكى در دست است؟

احتمالاً بهترین نمونه کشف شده از آنفلوآنزای خوکی یك اپیدمی آنفولانزاى خوكی در  میان سربازها در سنگر دیكس نیوجرسى در  سال ۱۹۷۶ میلادی است . براى تایید این بیماری در آن سال ما ۴ نمونه عکس سینه با استفاده از  اشعه ایكس داریم که ابتلا به  سینه‌ پهلو را در حداقل ۴ سرباز تایید می کند و یک مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارک همه این بیماران سابقاً سالم  بوده اند . ویروس بیماری در یك محیط كارآموزى باعث آلودگی یک سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یک ماه بیماری ناپدید گشته است .

منبع ویروس، زمان دقیق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر دیكس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر دیكس به دلیل وجود یک ویروس جانورى در جمعیت انسانی متراکم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممکن است تماس كامل با حیوانات آلوده در مکان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ویروس مسبب این بیماری در سنگر دیكس آنفلوانزاى خوکی  (H۱N۱)  نامیده ‌شده بود (  نیوجرسى  سال ۱۹۷۶  میلادی )  .
 
آیا ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوك مانند ویروس‌هاى H۱N۱ انسان است؟

خیر. ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوك بسیار متفاوت با ویروس‌هاى ۱N۱H انسان است ، بنابراین، واكسن‌های مورد استفاده براى انفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوكی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی کند  .

آنفولانزاى خوك در خوك‌ها
 
 
آنفولانزاى خوكی  چگونه میان خوك‌ها پخش مى شود ؟

به نظر می رسد ویروس‌هاى آنفولانزاى بیشتر در نتیجه تماس كامل میان خوك‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوکهای آلوده و خوك‌هاى غیرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگى هاى آنفولانزاى خوك و یا در خطر ابتلا که بر ضد آنفولانزاى خوك واكسن زده ‌شده اند نیز  ممکن است بیماری را به صورت پراكنده داشته باشد یا فقط علائم خفیف را نشان دهند یا هیچ نشانه‌ ای از  آلودگى نداشته باشند .

علائم آنفولانزاى خوكی  در خوك‌ها  چیست  ؟

عالئم آنفولانزاى خوكی در خوك‌ها حمله ناگهانى تب، در خود فرورفتن، سرفه‌كننده  آبریزش از بینی می تواند باشد .  همچنین  عطسه‌، ناراحتی تنفسی سرخ شدن یا التهاب و بى حالی . از علائم مشترک  آنفولانزاى خوكی  در میان خوك‌ها است
 
 
 چه مقدار از خوکها ی آمریکا آلوده  به آنفولانزاى خوكی هستند    ؟
 H۱N۱ و ویروس‌هاى H۳N۲  آنفولانزاى خوكی بیمارى همه‌گیر بومى میان خوكها در ایالات متحده‌ است که موجب  آسیب به صنعت پرورش دام می گردد . بروزها میان خوك‌ها معمولا در ماه‌هایی با  آب و هوای سردتر اتفاق می افتد  و بعضى وقت‌ها با اضافه شدن خوك‌هاى جدید در رمه‌هاى مستعد بیماری بروز می کند . بررسیها نشان داده‌اند که  ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوكی  ، بیماری مشترک و متداول خوكهای سرتاسر جهان است ،  در آمریكا بررسى ها نشان داده‌اند که ۳۰ از درصد جمعیت خوكهای این کشور  مدركی از وجود  پادتن در بدن خود دارند  و در نتیجه در طول زندگی به این  بیماری (۱N۱H )  آلودگی داشته اند .  به ویژه در بیش از  ۵۱ درصد از خوك‌ها در آمریكاى شمال و ‌مركزى آنتی بادی آلودگى با ۱N۱H خوکی نشان‌ داده ‌شده است . آلودگى انسان با ویروس‌هاى آنفولانزاى خوك H۱N۱ كمیاب است. 
 
ویروس‌هاى H۱N۱ خوکی از سال ۱۹۳۰ میلادی در میان خوكها  مشاهده شد ، ویروس‌هاى H۳N۲ آنفلوانزا تا ۱۹۹۸ در میان جمعیت خوک ها یافت نشده بود و از این سال در خوکها مشاهده گردید . ویروس‌هاى H۳N۲  خوكى در ابتدا از انسانیا به جمعیت خوکها وارد شد و  ویروس‌هاى H۳N۲ آنفولانزاى خوكی اخیر  با ویروس‌هاى H۳N۲ انسانی  كاملاً ارتباط دارد .
 
 
آیا واكسنی براى آنفولانزاى خوكی موجود است ؟

واكسن‌های مختلفی در دسترس است كه خوك‌ها را در مقابل آنفلوانزاى خوکی ایمن می کند .اما در حال حاضر هیچ واكسنی كه به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوکی ایمنی ایجاد کند در دسترس نیست . واكسن آنفلوانزاى فصلى ممکن است بر ضد H۳N۲ خوکی كمك کننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی نوع H۱N۱  کمک نخواهد کرد .
 

best supplement medicare plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 17:45
امروز من با فرزندانم به ساحل رفتم.
من یک پوسته دریا پیدا کردم و به دختر 4 سالهام دادم و گفتم: اگر میتوانی گوش کنی، اقیانوس را بشنو. » او گذاشت
پوسته به گوش او و فریاد. در داخل یک خرچ خرچنگ وجود داشت و آن را به او زد
گوش. او هرگز نمیخواهد برگردد! LoL من می دانم که این به طور کامل است
خاموش موضوع، اما مجبور شدم به کسی بگویم!
How do you get taller?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 22:26
If some one desires to be updated with most up-to-date technologies then he
must be visit this site and be up to date every day.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:30
I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else
experiencing issues with your blog. It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please
comment and let me know if this is happening to them too?
This may be a issue with my web browser because I've had
this happen previously. Thanks
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
پنجشنبه 9 شهریور 1396 17:30
I visited various websites but the audio quality for audio songs existing
at this web site is actually marvelous.
std clinic near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:29
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل
آیا واقعا حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما تنها برای
while. من با این حال کردم مشکل خود را با فراز
در مفروضات و شما خواهد را سادگی به
کمک پر کسانی که معافیت. در این رویداد شما که می توانید انجام من می قطعا بود در گم.
Valentina
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:52
Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان